Yer Altı Çöp Sistemi

Son yıllarda metropoller başta olmak üzere tüm şehir ve ilçelerde çöp biriktirme ve depolama sorunu kendini önemli bir şekilde hissettiren sorunlardan birisidir. Nüfusa paralel olarak çöp depolama ihtiyacının artmasıyla birlikte çevresel temizlik ve çöp toplamadan sorumlu belediyeler düşük kapasiteli çöp kutularının ihtiyacı karşılamamasından dolayı halka açık mekânlarda çöplerin biriktirilmesi için çeşitli yöntemler uygulamaktadır. Bu yöntemlerden çevre temizliği ve düzenlemesine en uygun olanı depolama alanının bir bölümü veya tamamı toprak altında olan, üst bölümü sadece çöp atımına müsaade edecek biçimde kapatılmış yeraltı çöp toplama üniteleridir.

Tekniğin bilinen durumunda kullanılan çeşitli ebatlardaki çöp kutuları ve daha büyük kapasiteli çöp konteynırlarının ortamla her an temas halinde oluşu ve kolay ulaşılabilir olmaları insan sağlığı açısından büyük sakıncalar taşımaktadır. Açık konteynırlar özellikle yaz aylarında bakteri ve mikropların üremesi sonucu sürekli kötü kokuya neden olmakta ve biyolojik atıkların suları çevreye ve toprağa akmaktadır.  Dahası, bu çöp biriktirme alanları bazı kemirgen ve haşerelerin yaşam alanı haline gelmekte ve sokak hayvanlarının çöpleri karıştırması neticesinde bu sağlıksız ortam her yere taşınmaktadır.

Artan çöp toplama ihtiyacı sebebiyle belediyeler, en büyük konvansiyonel konteynırlardan bile defalarca kat depolama alanına sahip yeraltı çöp toplama ünitelerini daha az iş gücü gerektirmesi nedeniyle tercih etmektedirler. Ayrıca araç üstü vinç sistemi bulunan çöp kamyonları çöp boşaltımı için daha az sefer yaparak zaman, ekipman ve paradan tasarruf sağlar.

Çevre görüntüsünü bozmayan ve hatta kentsel düzenlemeye katkıda bulunan yeraltı çöp toplama üniteleri çeşitli şekillerdeki kapatma mekanizmaları ile açılıp kapatılmaktadırlar. Ancak insan ve çevre güvenliğini sağlayacak biçimde kapatılması ve açılarak boşaltılması esnasında herhangi bir kazaya neden olmadan güvenli bir biçimde çöp toplama kamyonuna aktarılmasını sağlamak konusunda buluş konusu kapak mekanizması mevcut sistemlere yenilik getirmekte ve avantaj sağlamaktadır.

Söz konusu sistemin kullanımı kapak düzeneğinin, kapalı vaziyetteyken kapak üzerinde bulunan bir açıklıktan/bacadan çöplerin atılması suretiyle iç haznede çöplerin birikmesini / depolanmasını sağlayan polietilen konteynırın, gerektiğinde kapak düzeneğinin açılarak vinçli bir çöp toplama kamyonu boşaltılması işlemidir.

AVANTAJLAR
 • Kapak malzemesi kumlanmış malzeme üzerine fırın boya yapılmıştır, oksidasyona ve çizilmelere karşı dayanıklıdır.
 • Ayak pedallı atık bacasından el değmeden çöplerin atılması hijyen açısından çok önemlidir. Ayrıca kapağın ayak pedalı ile açılması ve kendilğinden kapanması sayesinde kötü koku vs. yayılmasını, kedi,köpek vs. hayvanların içine düşmesini önler. Pedallı olmayan atık bacaların kapağı çoğunlukla kapatılmadığı için kötü koku vs. yayar, ayrıca herzaman içine canlı düşme tehlikesi vardır.
 • Çift kapaklı sistem sayesinde atık boşaltma işlemi sırasında, açık kalan betonun içine İş sağlığı ve güvenliği açısından herhangi bir cismin düşmesini önler.
 • Üzerine seramik taşlarla kaplı olması hemzemin bir yüzey sağlayarak farklı bir zeminde olduğunuz hissi uyandırmaz, montaj zemini ve çevresi ile bütünlük sağlar.

REFERANSLARIMIZ
 • T.C. PENDİK BELEDİYESİ
 • EKŞİOĞLU YENİŞEHİR YEŞİL VADİ EVLERİ
 • MYS YAPI - TURNA LİFE SİTESİ
 • TOKKAYA GRUP İNŞAAT - NİHAVENT EVLERİ
 • BGM MİMARLIK - PARKVERDE KURTKÖY RESİDENCE
 • HİCRET İNŞAAT - EKŞİOĞLU SEMBOL EVLERİ
 • ATAMAN İNŞAAT - ATAMAN KARİNA EVLERİ
 • PENDİK DÜNYA GÖZ HASTAHANESİ

Duyurular


  Copyright © 2013 Tüm Hakları Saklıdır.